Kto nie lubi pesto? Prawie nikt. Niewiarki zmienią zdanie, jeśli wybierzemy odpowiednie składniki! Jeśli nie zmarnujemy liści bazylii, jeśli zwrócimy uwagę na autentyczność surowca. Możemy się świetnie bawić, robiąc pesto Genovese w domowym zaciszu.

Pesto, które większość świata zna jako jedyne „pesto”, jest w rzeczywistości tylko jednym z nieskończonych rodzajów. „Pesto” oznacza „wbity” od czasownika pestare („wbić”), ponieważ staromodny sposób na przygotowanie pesto (i ten, który wielu kucharzy wciąż stosuje) polega na wbiciu składników – mieszance aromatycznych ziół , sól, czosnek, oliwa z oliwek, ser, a czasem orzechów – za pomocą moździerza i tłuczka do uzyskania pasty, którą można następnie rozcieńczyć odrobiną wody, octu, bulionu lub verjuice, aby uzyskać sos. I to nie tylko sos do makaronu, ale do wszelkiego rodzaju potraw. Początki tego sosu sięgają przynajmniej czasów starożytnych Rzymian.

Pesto Genovese domowej roboty
Pesto Genovese domowej roboty

Najbardziej znane ze wszystkich pesto, to pesto Genovese, pochodzi z nadmorskiego regionu Ligurii, gdzie tradycyjnie robi się je ze świeżej bazylii z dodatkiem mieszanki sera Parmigiano-Reggiano i Pecorino, i spożywane z suszoną trenette (długą, cienką, spłaszczony makaron podobny do tagliatelle) lub świeży trofie, krótki, gryzący makaron – z posiekanymi ziemniakami i zieloną fasolą ugotowane razem z makaronem i wszystkie wymieszane z sosem pesto.

Pesto Genovese jest częścią tradycyjnych liguryjskich produktów rolno-spożywczych uznanych przez Ministerstwo Polityki Rolnej, a jego nazwa podlega specyfikacjom Konsorcjum Pesto z Genui.

Pesto Genovese domowej roboty
Pesto Genovese domowej roboty

JAK PRZYGOTOWAĆ PESTO GENOVESE?

Prosty w przygotowaniu i idealny jako dodatek do letnich potraw. Oto przepis na pesto Genovese par excellence. Gdy sos będzie gotowy, możesz go używać do rozmaitych potraw.

SKŁADNIKI DO PESTO GENOVESE:

 • 50 g liści bazylii
 • 2 ząbki czosnku
 • 15 g orzeszków piniowych
 • 70 g sera Parmigiano Reggiano (lub Grana Padano)
 • 30 g sera Pecorino (Fiore Sardo)
 • 100 ml oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia
 • Szczypta grubej soli morskiej
Pesto Genovese domowej roboty
Pesto Genovese domowej roboty

Sposób przygotowania:

 1. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie liści bazylii. Zrób to miękką ściereczką, nie zamocząc ich. Alternatywnie, umyj je, ale pozwól im idealnie wyschnąć. Ten krok należy wykonać delikatnie, ponieważ jeśli liście zostaną wcierane lub pękną, staną się czarne i pesto będzie miało gorzki posmak. Zalecamy użycie marmurowego moździerza i drewnianego tłuczka, za pomocą którego najpierw zetrzesz dwa obrane ząbki czosnku i kilka ziaren soli. Jeśli nie jesteś fanem moździerza i tłuczka, zapoznaj się z naszymi wskazówkami poniżej.
 2. Następnie dodaj liście bazylii i pozostałą sól. Okrężnymi ruchami dalej ją zacieraj. Gdy zobaczysz, że z bazylii zacznie wydobywać się zielony płyn, to jest czas na włożenie orzeszków piniowych.
 3. Na koniec, ciągle mieszając, dodaj trochę startych serów i oliwy, dodając je po troszeczku.
 4. Czas poświęcony na przygotowanie jest fundamentalny: musi być jak najkrótszy, tylko w ten sposób unikniesz utleniania bazylii i innych składników.
Pesto Genovese domowej roboty
Pesto Genovese domowej roboty

WSKAZÓWKI:

Podobnie jak jabłka i bakłażany, bazylia również się utlenia. Jeśli nie chcesz znaleźć pesto, które, nawet jeśli jest dobre, wygląda jak atrament kałamarnicy, będziesz musiał użyć następujących sztuczek:

 1. pracuj z prędkością światła (ekspozycja na tlen jest jedną z przyczyn utleniania).
 2. unikać przegrzania – tutaj musimy porozmawiać o blenderze.

Jeśli nie chcesz użyć moździerza i tłuczka, możesz wykorzystać blender. Jeśli to możliwe, użyj plastikowych ostrzy – metal sprawia, że ​​liście bazylii stają się gorzkie. W ten sposób stworzysz gładkie kremowe pesto, ale nadal pyszne. Aby zapobiec przegrzaniu, możesz mieszać z najniższą możliwą prędkością w interwałach. To znaczy, zmiksuj kilka sekund, przerwij i powtórz.

Kolejna sztuczka – przed użyciem pozostaw kielich i ostrza blendera w lodówce na godzinę.

Czy chcesz spróbować naszych innych włoskich potraw? Tak! Tutaj znajdziesz wybór różnych przepisów z kuchni włoskiej.

Prześlij nam swoje zdjęcia bądź otaguj nas na mediach społecznościowych @cravemonkeypl (Twitter, Instagram, Facebook).

Pesto Genovese domowej roboty
Pesto Genovese domowej roboty