Tyle było o słodkościach ostatnio, że najwyższy czas pomyśleć o pożywnej słonej przekąsce – sałatka krabowa. Dlatego mamy dla was dzisiaj nawet trzy sałatki naraz. No dobra, właściwie jedną, ale przy dodawaniu tylko jednego składnika możecie uzyskać trzy różne warianty sałatki, które zadowolą każdy gust.

Mówimy o sałatce krabowej, która jest bardzo popularna w krajach wschodniej Europy: Rosji, Białorusi, Ukrainie i właściwie we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego. W każdej rodzinie znajdziecie inną wersje tej sałatki, ale z pewnością będzie na każdym stole na święta, Najczęściej jest ona podawana na Sylwestra. Przedstawimy wam dziś wersję klasyczną tej sałatki oraz dwie nowe odmiany. Może też zainspirujemy was do stworzenia własnej wersji tej sałatki?

Już nie możemy się doczekać aż podzielicie się wrażeniami i własnymi propozycjami, także do dzieła!

Składniki na Sałatkę krabową:

 • 200 g paluszków karbowych surimi
 • puszka kukurydzy (200 g)
 • 100 g ryżu
 • 50 g majonezu
 • 50 g jogurtu naturalnego
 • 4 jajka
 • pęczek koperku
 • opcjonalnie: 1 ogórek, połowa brokułu

Sposób przygotowania:

 1. Najpierw gotujemy ryż oraz jajka na twardo.
 2. Następnie ugotowane jajka oraz paluszki krabowe kroimy w drobną kostkę.
 3. Po tym wylewamy wodę z puszki kukurydzy.
 4. Teraz do dużej miski wsypujemy kukurydzę, ryż, pokrojone paluszki krabowe oraz jajka. Mieszamy wszystko.
 5. Jak już wymieszaliśmy wszystkie głównie składniki, to czas dodać sos. Majonez mieszamy z jogurtem naturalnym, dodajemy do miski i jeszcze raz mieszamy dokładnie. Proponujemy wam od razu zdrowszą wersję sosu do sałatki, ale jeżeli wolicie możecie użyć tylko majonez. Sam jogurt bez majonezu nie da takiego samego smaku, ale możecie zmieniać proporcje majonezu do jogurtu według własnego uznania.
 6. Po tym, jak doprawiliśmy sosem sałatkę, zostają już tylko ostatnie kroki. Drobno kroimy koperek, dodajemy do sałatki i jeszcze raz wszystko dokładnie mieszamy. Teraz mamy gotową sałatkę z paluszków krabowych w wersji klasycznej. Ale pokażemy wam jeszcze dwa warianty tej sałatki.
 7. Ogórek kroimy w drobną kostkę i dodajemy do sałatki – tak uzyskamy wersję sałatki krabowej z ogórkiem.
 8. Blanszujemy połowę brokułu, kroimy różyczki na niewielki kawałki i dodajemy do sałatki – tak uzyskamy wersję sałatki krabowej z brokułem. 

Możecie wybrać jedną wersję sałatki lub przygotować wszystkie 3 wersje i spróbować wybrać, która jest najlepsza dla was? 🙂 Dajcie nam znać koniecznie w komentarzach oraz na Facebooku, Instagram i Twitterze. Może też zdradzimy wam naszą ulubioną wersję. 😉