Jeśli chcecie ugotować smaczny barszcz biały, będziecie potrzebowali zakwasu pszennego. Jest łagodniejszy w smaku niż żytni zakwas. Przygotowanie domowego zakwasu zajmuje kilka chwil i jest niesamowicie proste.

Zanim jednak przejdziemy dalej, wyjaśnijmy raz jeszcze różnicę między zakwasem na żurek/żur a barszcz biały. Żur (i żurek) i barszcz biały, wyglądają podobnie jak i podobnie smakują. Ale, jak już wspomnieliśmy wcześniej w naszym przepisie na zakwas na żur/żurek według większości opinii i przepisów, żur/żurek jest przygotowywana na zakwasie żytnim, a barszcz biały na zakwasie pszennym. Ma to znaczący wpływ na późniejszy smak zupy. Dzięki temu barszcz biały jest nieco delikatniejszy, ponieważ zakwas na zupie żytniej musi być mocny i bardzo aromatyczny. A dla barszcz może być nawet bez dodatkowych przypraw. To zakwas w dużej mierze nadaje smak zupie.

Ale bez dalszej zwłoki zabierajmy się za przepis.

Zakwas na barszcz biały - CRAVEmonkey
Zakwas na barszcz biały – CRAVEmonkey

Składniki na zakwas:

 • 700 ml przegotowanej wody (letniej)
 • 7 łyzek stołowych mąki (mąka pszenna razowa)
 • 6 ząbków czosnku
 • 2 łyżki stołowe majeranku
 • 8 nasion ziela angielskiego
 • 4-5 liści laurowych

Sposób przygotowania:

 1. Przygotuj duży słoik.
 2. Wlej do słoika przegotowanej wody.
 3. Dodaj mąkę, liście laurowe, ziele angielskie, obrane ząbki czosnku i majeranku.
 4. Wymieszaj i przykryj gazą lub bawełnianą szmatką (aby mógł „oddychać”) i odstaw go w ciemnym miejscu bez ekspozycji na słońce (może to być szafka, spiżarnia lub inne podobne miejsce).
 5. Mieszaj 1-2 razy dziennie przez 7-8 dni.
 6. Wskazówka: Podczas procesu kiszenia na powierzchni może tworzyć się piana – to naturalna rzecz. Odcedzamy ją i usuwamy. Aby zakwas ukisił się szybciej, możesz dodać do niego kawałek suszonego chleba na zakwasie lub sok z ogórków lub kapusty kiszonej.

Zakwas zmieni zapach już po 3 dniach. Po 5 dniach może być gotowy do użycia. Im dłużej będzie kisić, tym on będzie silniejszy.

Zakwas na barszcz biały - CRAVEmonkey
Zakwas na barszcz biały – CRAVEmonkey

Prześlij nam swoje zdjęcia bądź otaguj nas na mediach społecznościowych @cravemonkeypl (Twitter, Instagram, Facebook).