Żurek to zupa, która tutaj w Polsce kojarzy nam się z okresem jesienno-zimowym. Jest to zupa konkretna, ciężka i kwaśna. Mamy jednak nadzieję, że ten opis was nie odstraszył jeśli jeszcze jej nie próbowaliście – bo jest to cudowne danie.

Tak danie! Jest to jedna z niewielu zup, która potrafi napełnić głodnego wędrowca (to jest najchętniej kupowana zupa w schroniskach górskich). Ale zaczynamy nie od tej strony co trzeba. Ten post nie jest o żurku, a raczej nie bezpośrednio… Bo zanim w ogóle zaczniemy przygotowywać tę zupę musimy mieć zakwas.

Ale zanim przejdziemy do przepisu na zakwas na żurek, czy zastanawialiście się kiedyś czym różni się barszcz biały od żurku? Czy jest to ta sama potrawa pod różną nazwą, czy też dwa zupełnie różne dania? Jak rozróżnić barszcz biały od żurku? Na te pytania odpowiemy już wkrótce, ale żeby zagłębić się w ten temat musimy zacząć od zakwasu…

Zakwas na żurek

Zakwas na żurek czy na barszcz: to robi różnicę

Literatura nie określa jednoznacznie różnic miedzy tymi dwiema potrawami, co często prowadzi do sporów. Starsze przepisy i większość opinii przekazywanych z pokolenia na pokolenie sugeruje jednak pewną różnicę, która może stanowić podstawę do rozróżnienia tych dwóch dań… Chodzi o zakwas na jakim powstaje zupa. Zgodnie z większością opinii i przepisów żurek powstaje na zakwasie żytnim, natomiast barszcz biały na zakwasie pszennym. Ma to znaczący wpływ na późniejszy smak zupy, co przejawia się bardziej doprawionym i mocniejszym smakiem żurku i bardziej delikatnym smakiem barszczu białego.

Zakwas – czy naprawdę taki trudny?

Tworzenie zakwasu nie jest trudne, ale też nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Zakwas powinien być kwaśny, ale nie za kwaśny. Ten balans kwasowości jest najtrudniejszy do osiągnięcia. Ale jak już osiągniecie perfekcję nigdy nie kupicie zakwasu na żurek w sklepie. Bo nie ma nic lepszego niż domowej roboty zakwas!

Poniżej znajdziecie przepis na klasyczny zakwas na żurek (z mąki żytniej). Do dzieła!

Składniki na zakwas na żurek:

  • szklanka mąki żytniej razowej (typ 2000)
  • 3 szklanki letniej przegotowanej wody (700ml)
  • ząbki czosnku
  • 5 ziaren pieprzu
  • 3 świeże liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • skórka z 1 kromki razowego chleba

Sposób przygotowania:

  1. Aby przygotować zakwas, wsyp mąkę do wysokiego naczynia kamionkowego lub szklanego, zalej ją połową ciepłej wody, wymieszaj.
  2. Dodaj resztę wody, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz oraz skórkę chleba, wymieszaj ponownie.
  3. Odstaw w ciepłe miejsce na 3 dni, pamiętając o tym, aby codziennie wymieszać zawartość naczynia.

Prześlij nam swoje zdjęcia bądź otaguj nas na mediach społecznościowych @cravemonkeypl (TwitterInstagramFacebook).