Tuńczyk pod pierzynką to przepis rodzinny. Tu, w Polsce, a także w krajach na wschód od Polski, bardziej znaną wersją jest śledź „pod pierzynką”. Ale okazuje się, że tuńczyk w tej kombinacji jest bardziej puszysty i delikatny.

Dzięki temu, że prawie wszystkie składniki są starte na tarce, danie ma strukturę przypominającą chmurę. Dlatego wszyscy, którzy go spróbują, będą wracają po dokładkę dopóki wszystko nie zniknie.

Musimy Cię uprzedzić, że jeśli zdecydujesz się zrobić ten przepis w te święta, wszyscy Twoi goście będą prosić przepis, a kiedy wszystko zniknie, zapytają, czy w lodówce jest jeszcze trochę więcej.

Wiemy już teraz, że to będzie jeden z waszych ulubionych postów / przepisów na naszym blogu. Wyjątkowa konsystencja i delikatny smak tego dania podbiją wasze serca i podniebienia. I nawet dzieci polubią tuńczyka pod pierzynką.

Tuńczyk pod pierzynką

Składniki na Tuńczyk pod pierzynką:

  • 3 puszki tuńczyka
  • 1 duża cebula (lub dwie małe). Użyliśmy zwykłej cebuli, ale każda będzie dobra dla tego przepisu
  • 1 duża marchewka (lub dwie średnie)
  • 2-3 ziemniaki
  • 150 g sera (użyliśmy Goudy, ale Cheddar lub jakikolwiek podobny ser będzie pasował)
  • 6 jaj (będziemy je gotować na twardo)
  • Majonez (około pół słoika)
  • Jogurt (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

  1. Ugotuj jajka na twardo. Gotuj ziemniaki (zalecamy, aby nie obierać ich przed gotowaniem) przez około 30-45 minut. Lepiej będzie ugotować te składniki dzień wcześniej, by były one wystarczająco chłodne, aby poradzić sobie, gdy „składamy” danie.
  2. Gdy jaja są wystarczająco schłodzone, obierz je ze skorupki, oddziel białka od żółtko (pamiętaj, nie masz czego się obawiać, są one już w pełni ugotowane).
  3. Obierz ugotowane ziemniaki. U nas były one tak miękkie, że ziemniaki oddzielały się od skórki bez problemu przy użyciu samych naszych palców. Ale jeśli nie jest tak, wystarczy użyć obieraczki do warzyw lub noża.
  4. Posiekaj cebulę tak, jak lubisz – czy cebula będzie pokrojona w duże kawałki lub zostanie posiekana prawie w formie pasty, nie ma to wpływu na danie. Plasterki jednak nie wchodzą w grę.
  5. Teraz wyjmij tarkę. Na najmniejszej tarce zetrzyj ser, marchewkę, białka jaj i żółtka. Odłóż je na bok, każdy składnik w osobnej misce lub talerzu (białka powinny być również przechowane oddzielone od żółtek)
  6. Teraz na tarce z większymi oczkami zetrzyj ziemniaki i także odłóż na bok.
  7. Następnie w szklanej misce zaczynamy układać nasze danie. Zalecamy miskę, która ma taką samą średnicę na spodzie, jak i na górze, w ten sposób każda warstwa wyjdzie podobna, ale jeśli nie masz dokładnie takiej miski, to każda szklana miska będzie pasowała.
  8. Najpierw ułóż tuńczyka, a następnie nałóż na warstwę kilka kleksów majonezu (oczywiście dla bardziej dietetycznego dania wymieszaj majonez z jogurtem naturalnym w stosunku 1: 1). Będziemy dodawać majonez (lub opcjonalnie majonez z jogurtem) po każdej warstwie.
  9. Dalej idą warstwy w takiej kolejności: cebula, marchewka, ziemniaki, ser, białka i żółtka.
  10. I voilà danie jest gotowe do podania.

Pamiętaj, że kiedy danie jest serwowane, ty i twoi goście powinniście wziąć na talerz  wszystkie warstwy – od góry do samego dołu.

Dodatkowo, jeśli twoja miska jest większa lub mniejsza na spodzie, należy dopasować odpowiednio warstwy, ponieważ żadne warstwy nie powinny być grubsze (nie więcej niż 2 cm). Dwie ostatnie warstwy (białka i żółtko jajeczne) mogą być nieco mniej obfite.

P.S. Używamy miski o wymiarach 15 x 15 cm i głębokości 12 cm.

Tutaj znajdziesz nasze inne przepisy na Świąteczny stół.

Prześlij nam swoje zdjęcia bądź otaguj nas na mediach społecznościowych @cravemonkeypl (TwitterInstagramFacebook).