Jak już wspominaliśmy wcześniej, dobrze jest sięgnąć po bakłażany od czasu do czasu, dlatego mamy dla was kolejny przepis z tym wspaniałym warzywem. Moussaka to najprawdopodobniej jedno z najbardziej tajemniczych, niejednoznacznych i unikalnych dań. Dlaczego? Bo, po pierwsze, nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy dokładnie ten przepis się pojawił. A po drugie, istnieje mnóstwo interpretacji i wariacji tego dania, dlatego to jest prawdziwy dar niebios dla tych, którzy lubią improwizować w kuchni!

Tak naprawdę przekonanie o tym, że moussaka to greckie danie, jest błędne. Danie to gotują nie tylko w Grecji, ale też w Bułgarii, Chorwacji, Mołdawii, Turcji i innych krajach śródziemnomorskich, wliczając w to także kraje arabskie. Moussaka po raz pierwszy się pojawia na stronach książek kulinarnych z 13-ego wieku. Oczywiście, każdy rejon ma własną interpretację tego dania.

W Turcji zamiast bakłażanów są używane kabaczki oraz groszek. Natomiast w bułgarskiej wersji moussaki znajdziecie mięso mielone, bakłażany oraz ziemniaki, do których dodają śmietanę, kapustę oraz również kabaczki. Arabska interpretacja tego dania to lekka sałatka z warstw bakłażanu i pomidorów Z kolei chorwacka moussaka jest bardziej pożywna jako że do niej dodają kluski i nawet grzyby.

I nareszcie grecka moussaka. Przepis jaki znamy dziś i jak to robią tysiące greckich gospodyń powstał w roku 1920. A stało się to dzięki szefowi kuchni Nicolas’owi Celementes. On wziął arabski przepis sałatki z bakłażanów i pomidorów, dodał do tego mięso i zalał wszystko sosem beszamelowym (przepis który on z kolei pożyczył u Francuzów).

Możemy jeszcze długo opowiadać wam o płotkach i legendach, jakie krążą dookoła tego legendarnego dania. Jednak bierzmy się za robotę i przygotujmy klasyczną moussakę teraz!

Składniki na Moussaka:

  • 2 bakłażany (400 g)
  • 400 g mięsa mielonego (rekomendujemy wołowinę lub jagnięcinę)
  • 200 g cebuli (4 średnie cebuli)
  • 200 ml wina białego
  • 1 puszka pomidorów (200 g, obranych i pokrojonych)
  • 4 żabki czosnku
  • 3 łyżeczki Ziół Śródziemnomorskich (oregano, bazylia, cząber, tymianek, pietruszka)
  • 1 łyżeczka suszonej mięty pieprzowej
  • 1/2 łyżeczki papryki mielonej łagodnej
  • 1/4 łyżeczki papryki mielonej ostrej
  • 1 łyżeczki oliwy z oliwek (do smażenia)
  • sos beszamelowy (połowa porcji z tego przepisu)
  • 75 g bryndzy (twardy i słony ser owczy, można też zamienić zwykłym serem żółtym) – opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Przygotowywanie składowych:

  1. Najpierw zaczniemy od przygotowywania mięsa mielonego z cebulą. Jeżeli kupiliście już gotowe mięso mielone, to należy go wymieszać dokładnie z wcześniej zblendowaną cebulą. Jeżeli tak, jak my, sami mielicie mięso, to dodajcie do niego cebulę w trakcie mielenia. Należy oczyścić cebulę i pokroić na 4-8 kawałków przed dodaniem do mięsa.
  2. Następnie rozgrzejcie patelnię. Smażcie na patelni drobno posiekany czosnek około 1 minuty. Dodajcie mięso zmielone z cebulą. Smażcie około 10 minut na średnim ogniu. mieszając cały czas.
  3. Teraz dodajcie białe wino. Po 2 minutach należy dodać pomidory z puszki oraz wszystkie przyprawy i zioła. Wymieszaj wszystko dokładnie i zagotuj. Potem należy dusić na małym ogniu około 20 minuty, mieszając od czasu do czasu.
  4. Póki gotuje się sos z mięsa może grillować bakłażany. Umyte bakłażany kroimy na krążki o grubości około 6 mm. Posypujemy je solą i skropimy odrobiną oliwy. Może je grillować jak my na grillu elektrycznym około 2-6 minut albo grillować w piekarniku z funkcją grilla (po 6 minut z każdej strony). Jeżeli nie macie możliwości zrobić bakłażany na grillu, możecie je podsmażyć na patelni – około 3 minut z każdej strony.
  5. Po tym przygotujcie połowę porcji sosu beszamelowego z tego przepisu.

Składanie warstw:

6. Po tym piekarnik należy włączyć na 180 stopni C.6. Po tym piekarnik należy włączyć na 180 stopni C.
7. Następnie bierzemy naczynie żaroodporne (pojemności ok. 1,5 l). My wzięliśmy okrągłe naczynie, ale każda forma będzie ok. Lepiej jednak żeby naczynie było wyższe. Smarujemy naczynie oliwą z oliwek. Grillowane bakłażany dzielimy na 3 porcje. Na dole naczynia układamy pierwszą warstwę bakłażanów wykorzystując jedną porcję, przykrywamy to połową sosu mięsnego, układamy kolejną warstwę bakłażanów, którą przykrywamy pozostałą częścią sosu mięsnego, na który układamy ostatnią warstwę bakłażanów.
7. Zetrzyj na tarce bryndzę do sosu beszamelowego (zostaw trochę startej bryndzy do posypania na wierzchu).
8. Na koniec zalej ostatnią warstwę bakłażanów sosem beszamelowym. Posyp na wierzchu resztą startej bryndzy (albo sera).
9. Piec w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem około 30 minut. Zdejmij pokrywę 10 minut przed zakończeniem pieczenia.

Ciesz się prawdziwym smakiem Kuchni Śródziemnomorskiej! Mamy nadzieję, że to danie przyciągnie wasze wspomnienia z wakacji nad morzem. 😉 Z dodatkiem bryndzy do sosu beszamelowego wasza mussaka otrzyma oryginalny i niepowtarzany smak. Jesteśmy pewni, że wam zasmakuje!

Tutaj znajdziecie nasze inne pomysły na wykorzystanie bakłażanu w waszym menu.

Napiszcie w komentarzach, jak zdecydowaliście się udekorować swoje przekąski i podzielcie się zdjęciami na Facebook’u Instagram’ie  albo Twitterze.