Bób to prawdziwa kopalnia witamin i wartości odżywczych. Już w 100 g bobu jest aż 7,6 g białka. Co więcej, już taka porcja pokrywa w całości nasze dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy! I jak tu nie kochać bobu? 🙂
Bób (znany również jako fasola fava) pochodzi z południowo-wschodniej Azji oraz północnej Afryki i jest jedną z pierwszych roślin strączkowych, którą poznał człowiek. Uprawia się go od ponad 5 tys. lat. Wzmiankę o bobie można nawet znaleźć w Biblii.
Nasiona bobu znane są z wyjątkowych właściwości odżywczych, dlatego warto w pełni wykorzystać. Sezon na to warzywo jest niestety równie krótki co w przypadku szparag, dlatego polecamy jadać je jak najczęściej.
Jak wybierać bób?
Kupując świeże nasiona bobu, zwracajmy uwagę, by ziarna były twarde, jasnozielone, bez brunatnych plam i przebarwień. Świeży najlepiej przechowywać w lodówce w papierowej torbie – u nas zazwyczaj zjadamy go od razu po zakupie 😉
Jak przygotować bób?
Najbardziej popularną metodą jego gotowania jest gotowanie w wodzie. Inne możliwości jego przygotowania to gotowanie na parze lub w kuchence mikrofalowej. Bób można dodawać do zup i sałatek, wyśmienicie smakuje z czosnkiem i pomidorami, dobrze komponuje się z kminkiem lub imbirem.
Bez względu na to, jaki sposób gotowania wybierzecie, pamiętajcie, aby go nie rozgotować (najlepszy jest lekko twardy i chrupiący). No a teraz przejdźmy do tradycyjnej wersji przygotowania tego warzywa.
Składniki do przygotowania bobu:
- 0,5kg bobu
- 1 łyżka cukru
- Szczypta soli
Sposób przygotowania:
- Umyte pod bieżącą wodą nasiona bobu umieść w garnku i zalej wodą (której powinno być dwa razy więcej niż bobu).
- Dosyp płaską łyżeczkę cukru.
- Gotuj przez 15-25 min (aż ziarna bobu zmiękną, a skórka stanie się pomarszczona). Starsze nasiona bobu będą wymagać dłuższego czasu gotowania.
- Pod koniec gotowania dodaj sól.
Ugotowany bób można jeść zarówno ze skórką, jak i bez. My polecamy po ugotowaniu doprawić go roztopionym masełkiem – i nic więcej do szczęścia nie potrzeba!
Chcesz wiedzieć jak przygotować szparagi albo kukurydzę? Opisujemy to wszystko w naszych poprzednich postach
Prześlij nam swoje zdjęcia bądź otaguj nas na mediach społecznościowych @cravemonkeypl (Twitter, Instagram, Facebook).