Śliwki węgierki to najpopularniejsza odmiana śliwek w Polsce. Są smaczne, słodkie i dostarczają naszemu organizmowi pełno witamin i wartości odżywczych, dlatego warto je jeść regularnie i także robić przetwory na zimę. Dziś odkrywamy dla was najsmaczniejsze powidło śliwkowe i jego odmianę z dodatkiem czekolady.
Powidło śliwkowe ma antyoksydanty, które chronią nas przed nowotworami, potas, który kontroluje ciśnienie krwi oraz pracę nerek, a także magnez, który stabilizuje funkcję układu nerwowego.
Nasze powidło ma tylko 2 lub 3 składniki (zależy od wersji) i obłędnie smakuje! Można go jeść łyżką, na kanapce oraz wykorzystać w wielu wypiekach. Także szybko do dzieła!
Składniki na powidło śliwkowe i czeko-śliwkowe:
- 2 kg śliwek (najlepiej węgierek)
- 600 g białego cukru (lub według smaku)
- 200 g gorzkiej czekolady (dla wersji czeko-śliwkowego powidła)
Sposób przygotowania:
- Śliwki myjemy, osuszamy ręcznikiem, a następnie kroimy na połówki i usuwamy pestki. Pokrojone śliwki mielimy do jednolitej masy za pomocą blendera lub maszynki do mięsa.
- Masę śliwkową wykładamy na dużą grubą patelnię i smażymy na małym ogniu przez godzinę, mieszając od czasu do czasu. Należy pilnować, aby śliwki nie przypaliły się. Masa śliwkowa powinna stać się gęsta i ciemna.
- Po godzinie gotowania dodajemy cukier. Ilość cukru, jaki należy dodać zależy od waszego gustu oraz tego, jak słodkie są używane śliwki. Rekomendujemy dodawać cukier stopniowo, próbując, czy już jest wystarczająco słodkie dla nas.
- Po dodaniu cukru gotujemy jeszcze przez półgodziny. Na tym kończy się wersja klasycznego powidła śliwkowego 🙂
- Aby zrobić czeko-śliwkowe powidło należy na koniec gotowania dodać pokrojoną ciemną czekoladę, roztopić i dobrze wymieszać ze śliwkami. Tak otrzymamy czeko-śliwkowe powidło, które będzie świetnym dodatkiem do naszych wypieków,szczególnie tych świątecznych.
Te powidła sprawdzą się idealnie do różnych ciast jak na przykład nasz piernik ekspresowy czy wafle z kajmakiem.
Która wersja powidła wam bardziej smakuje? Podlicie się z nami swoją opinią w komentarzach oraz na Facebook, Instagram i Twitterze. 🙂 Czekamy na wasze głosy!
P.s. Używamy zwykły cukier, ale też możecie użyć cukru brązowego jak wolicie, wtedy powidło może nabrać lekko karmelowego smaku. Gotujemy długo nasze powidło, dlatego nie ma potrzeby używać cukru żelującego. Dodatkowo śliwki nie puszczają dużo soku i jak są bardzo słodkie, to można ograniczyć ilość cukru do minimum, zwiększając czas gotowania.
A wiecie czym powidło różni się od dżemu? Dżem zawiera niedużo cukru, a żeby go zagęścić dodaje się substancje żelujące: pektynę lub żelatynę. Najczęstszą odmianą powidła jest własnie powidło śliwkowe, powidła są najgęstsze i zawierają najmniej cukru.